Pojištění

Zajištění příjmů rodiny

Napadlo Vás někdy, co by se stalo, kdyby vypadl Váš příjem v rodině nebo příjem Vašeho manžela?

Co by se stalo, pokud byste se stali nezaměstnaní či dlouhodobě nemocní? Jak by to ovlivnilo Vaši rodinu? Pojďme se tedy podívat, jak se dá této situaci předejít.

Nejdříve bychom si měli uvědomit, jaká rizika by nám mohla hrozit a jaké by měly důsledky. K tomuto zabezpečení nám slouží především životní a úrazové pojištění. Často si říkáme, že se nám nic nestane nebo že právě nám se nikdy nic nestalo. Právě proto také lidé neumí ohodnotit cenu svého života nebo zdraví a kolik peněz by měli do produktů tohoto pojištění odkládat. Samozřejmě většina z nás chce toto pojištění nejlevnější. Ale platí vždy, že to, co je nejlevnější, je nejlepší?

Cenu pojištění ovlivňuje mnoho faktorů, např. věk klienta, riziková skupina, tzn. jaké zaměstnání klient má, jak vysoké požaduje zabezpečení a v neposlední řadě i aktuální zdravotní stav.

Cena u jednotlivých pojišťoven se může velmi lišit.

Jak tedy vybrat to správné zabezpečení pro sebe a svoji rodinu?

Vždy je třeba sestavit plán příjmů a výdajů dané rodiny. Dle toho můžeme řešit aktuální situaci klienta a jeho zabezpečení. S každým samozřejmě řešíme všechna rizika individuálně právě dle jeho potřeb.

Důležité je brát ohled např. na starší smlouvy a produkty, které klient již může mít, protože nemusí vždy odpovídat aktuálním potřebám a každý sám by měl zodpovědně přistupovat a aktualizovat své životní zabezpečení.

Zajištění dětí

Děti má smysl pojistit hlavně proti úrazu a jeho trvalým následkům či invaliditě. Ve chvíli, kdy si uvědomíme, že se dítě po úrazu s velkými trvalými následky bude muset potýkat celý život, dojde nám nutnost zabezpečení dítěte. I při "menším" úrazu dítěte např. zlomená noha se každodenní péče o dítě (doprava dítěte do školy, ze školy, k lékaři) promítne do rodinného rozpočtu.

Dětské pojištění je druh životního pojištění, které obvykle sjednávají rodiče ve prospěch dětí do doby, než děti dospějí, tedy do 19 až 25 let. V současné době, i přesto, že to není výhodné spoření, spousta rodičů spoří svým dětem do pojistky.

Dětské pojištění může mít tedy různou podobu:

  • univerzální rizikové životní pojištění,
  • investiční životní pojištění, jehož součástí je i spořicí složka, zde je však nevýhodou vysoká nákladovost,
  • vliv pojistného na naspořenou částku.

Tyto úspory mohou být využity například:

  • k zabezpečení financování studia,
  • zajištění bydlení  či jiných potřeb spojených se vstupem dítěte do samostatného života, které mohou představovat značnou zátěž pro rodinný rozpočet.

Povinné ručení a havarijní pojištění vozidla

Pojištění za polovinu ceny? Ano, je to možné.

Porovnáváme všechny nabídky pojišťoven na jednom místě.

Máte jistotu, že získáte nejvýhodnější povinné ručení.

PŘESVĚDČTE SE SAMI

Kalkulaci provedeme zdarma - v některých případech je možné se dostat i pod níže uvedené ceny - záleží na věku, vyjetých měsících, stáří vozidla.

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Chráníte si svůj majetek dostatečně? Obáváte se, že by mohlo dojít k újmě na Vašem majetku? Chcete, aby Vám v případě poškození nebo zničení Vašeho majetku byla vyplacena náhrada? Z toho důvodu jsou  na pojišťovacím trhu oblíbená pojištění nemovitosti a domácnosti.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti  je určeno k ochraně nemovitostí –  domů, bytů, chalup, chat, garáží a příslušenství staveb (plotů, bazénů, skleníků apod.).  Nemovitost lze pojistit, i pokud je ve výstavbě.

Pojištění domácnosti

Pojištěním domácnosti ochráníte své movité věci, které jsou součástí vybavení domácnosti a zařízení, které k provozu domácnosti slouží, umístěné nejen v bytě, ale i v uzamykatelných nebytových prostorách, jako jsou např. sklepní koje, garáže apod. Součástí pojištění jsou i stavební součásti, které tvoří vnitřní prostor bytu – podlahy, obklady stěn a stropů. Lze pojistit peníze, klenoty, šperky, drahé kovy, obrazy, audiovizuální a výpočetní technika, kuchyňské a jiné domácí přístroje a osobní věci členů domácnosti. Pokud nejsou některé předměty v základním pojištění, lze je obvykle připojistit.

Jaká rizika může krýt Vaše pojištění?

Požár, výbuch, povodeň, záplavu, krádež, vandalismus, úder blesku do pojištěné věci, pád letadla nebo sportovního létajícího zařízení nebo jeho části, vichřici, krupobití, aerodynamický třesk, kouř, mráz na vodovodním a topném systému, náraz dopravního prostředku, pád stromů, sesuv půdy, zemětřesení, zpětné vystoupení vody z odpadního potrubí, poškození nebo zničení elektromotorů a slaboproudých systémů přepětím a zkratem, mráz na vodovodním a topném systému, atmosférické srážky, zpětné vystoupení vody z odpadního potrubí, poškození nebo zničení elektrospotřebičů a elektroniky přepětím a zkratem.

Některá z těchto rizik jsou obsažena v základním pojištění, některá si můžete vybrat z volitelného připojištění.

V souvislosti s pojištěním nemovitosti a domácnosti musíme zmínit několik parametrů pojištění, které by mohly znatelně ovlivnit částku, kterou byste dostali v případě pojistné události. Mezi  nejdůležitější parametry patří:

Podpojištění - hodnota nemovitosti či domácnosti neodpovídá ceně, za kterou byste si v případě totálního zničení pořídili nemovitost novou či nové vybavení domácnosti. V případě podpojištěnosti pojišťovna vyplácí jenom část peněz, která se počítá podle poměru mezi hodnotou pojištěné nemovitosti nebo domácnosti a pojistnými limity.

Nadpojištění – pojištění na vyšší částku, než odpovídá pojistné hodnotě. V případě vzniku pojistné události je vyplacena náhrada jen do výše pojistné hodnoty.

Příplatky nebo nepojistitelnost v záplavových a povodňových oblastech.

Zabezpečení.

Lokalita, ve které je nemovitost a domácnost umístěna.

Výše pojistných limitů.

Míra spoluúčasti.

Zajímavou variantou dalšího připojištění pro vás může být i:

  • Pojištění odpovědnosti za škody způsobené v běžném občanském životě.
  • Pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka, držitele, nájemce nebo správce nemovitosti.
  • Pojištění asistenčních služeb.
  • Pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka nebo opatrovatele zvířat.
  • Pojištění odpovědnosti za škodu z výkonu práva myslivosti.
  • Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění odpovědnosti je známé také jako pojištění na blbost nebo pojištění proti blbosti. Slouží ke krytí škod způsobených nedopatřením, např. když při praní prádla vytopíte sousedy vodou vyteklou z pračky, či upadnete na schodech a současně porazíte jiného člověka a ten po Vás vymáhat škodu za způsobená zranění.

Pojištění odpovědnosti za škodu můžeme rozdělit na 2 druhy:

  • pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě,
  • pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání.

První druh pojištění kryje rizika vyjmenovaná na začátku článku. Ochrana se vztahuje i na členy domácnosti, nejčastěji na manžela/ku a děti, může se ale vztahovat i na domácí mazlíčky.

Kryta jsou rizika škod z vedení a provozu domácnosti, rekrace, zábavy, chovu drobných zvířat atd. Většinou se  základní nabídky pojišťoven  svým rozsahem krytí rizik liší jen mírně. Je však dobré vědět, na co všechno se Vaše pojistka vztahuje a jestli kryje vše, co potřebujete.

Pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě je často součástí pojištění domácnosti.

Druhý typ pojistky, tj. pojištění odpovědnosti při výkonu povolání kryje škody způsobené zaměstnavateli. Za škodu neúmyslně způsobenou zaměstnavateli odpovídá podle zákoníku práce zaměstnanec do částky, která je rovna 4,5 násobku jeho hrubé mzdy. A právě tuto částku je možné pokrýt pojištěním. Pojišťovny však často sjednávají v pojistce i určitou míru spoluúčasti, ta se může pohybovat od 10 do 30 %. Pokud změníte zaměstnavatele, není nutné hned rušit sjednanou pojistku. Pojišťovny tento druh změny zpravidla tolerují, pouze při nástupu na odlišnou pracovní pozici musíte pojišťovnu informovat.

Cestovní pojištění

Zodpovědný člověk se při cestách do zahraničí vždy pojišťuje, a to i při cestách do zemí Evropské unie, což platí i poté, co se stala ČR součástí Schengenského prostoru. Ani zdravotní péče, ke které opravňuje Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), nemusí být vždy dostatečná a bezplatná. Náklady na léčení v zahraničí mohou totiž často převyšovat náklady na léčbu v ČR a v některých zemích se při ošetření vyžaduje spoluúčast pacienta. V případě, že nemáte uzavřené cestovní pojištění, Vám Vaše pojišťovna případné výlohy za lékařskou péči po návratu ze zahraničí neproplatí.

Proč si uzavřít cestovní pojištění:

  • zákonné zdravotní pojištění do zemí EU nezahrnuje náklady na přepravu nemocného zpět do vlasti ani repatriaci tělesných ostatků,
  • při ambulantním ošetření může být od vás požadována platba v hotovosti,
  • zdravotní péči hrazenou z účtu vaší české zdravotní pojišťovny musíte čerpat pouze ve státních zařízeních, což platí pouze ve státech Evropské unie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Makedonie. V ostatních zemích světa Vám česká zdravotní pojišťovna bude pouze refundovat Vámi uhrazenou zdravotní péči do výše nákladů za ošetření, léčbu hrazených v ČR,
  • se podílíte spoluúčastí na poskytnuté zdravotní péči jako místní pojištěnci,
  • v obtížných situacích je úloha asistenčních služeb nedocenitelná, můžete se na ně obrátit z kteréhokoli místa na světě, tato služba je k dispozici 24 hodin denně v českém jazyce, poradí Vám, jak postupovat v případě nenadálé události, na jaké zdravotnické zařízení se můžete obrátit apod,
  • se pro omezené pojistné podmínky nelze spolehnout na pojištění v některých platebních kartách,
  • nemoc, ztráta zavazadel či jiná škoda vás mohou potkat zejména na cestách. Cestovní pojištění vám dodá jistotu při dovolené i pracovních cestách a uchrání váš rozpočet před případnými finančními potížemi způsobenými vysokými náklady na léčení v cizině,
  • pro děti do 17 let platí zvýhodněná denní sazba pojistného,
  • při dlouhodobém pobytu v zahraničí (např. studijní a pracovní pobyty, au-pair), který bude delší než půl roku, lze přerušit zdravotní pojištění a ušetřit tak finanční prostředky.