Běžné účty

Účelem běžného účtu jsou  zejména hotovostní a bezhotovostní platební transakce. Můžete disponovat svými vloženými finančními prostředky prostřednictvím vkladů, výběrů a převodních příkazů, ať už jednorázových, trvalých nebo souhlasů s inkasem. Při splnění kritérií banky lze na  běžný účet navázat další instrumenty, které banka nabízí, např. platební karty, internetové či telefonní bankovnictví anebo šeky k účtu. Banka vám pravidelně  poukazuje na účet nasmlouvané úroky a inkasuje bankovní poplatky nebo různá penále.

Běžný účet má větší možnosti manipulace s vloženými finančními prostředky než spořicí účet, sloužící primárně ke spoření, ale oproti spořícímu má běžný účet nižší úročení. Z toho důvodu by na něm měla zůstávat pouze taková částka, která klientovi pokryje měsíční výdaje. To, co je navíc, by mělo být v ideálním případě převedeno na spořící účet - právě z důvodu úročení.

V současné době je na trhu celá řada bank s širokou nabídkou běžných účtů. Proto je důležité věnovat výběru odpovídající pozornost. Rozdíly jsou totiž nejenom v nabízených službách, ale i v ceně.

Kritéria pro výběr běžného účtu jsou především následující:

  • Kdo bude uživatelem účtu? Právnická nebo fyzická osoba, student, důchodce nebo běžný pracující?
  • Jaký bude měsíční obrat na účtu?
  • Kolik transakcí (odchozích a příchozích) budu provádět?
  • Chci mít možnost chodit na pobočku? Pokud ano, mám nějakou v blízkém okolí?
  • Chci využívat platební kartu? Mám ve svém okolí bankomat? Budu chtít kartu i pro další členy rodiny?
  • Můžu odejít z mé banky a přejít k vybrané bez problémů, tj. přistoupila vybraná banka na kodex mobility?

Pokud znáte odpovědi na všechny tyto otázky, tak Vám stačí už jen vybrat takovou banku, která Vaše požadavky splní za co nejnižší cenu.