Jak se rozvést (téměř) bez stresu

Mírumilovný rozvod zní jako logický protimluv. Přesto právě po něm na konci vztahu kdekdo touží.

Žádný rozchod není procházka růžovou zahradou a jen naprosto vyjímečně je klidný tak, jak se původně oba partneři domluvili. Rozchod znamená v krátkém čase spoustu ztrát - nejen vztahu, ale i domova, bezpečí, pohodlí a samozřejmě i finančních prostředků.

Jak se tedy po letech společného soužití oddělit tak, aby jste se co nejméně zranili? Jak se vyrovnat s bolestí a ztrátou a dosáhnout onoho pověstného dna, od kterého se můžete bezpečně odrazit k novému začátku?

 

Nepřehlížejte své emoce

Rozvod stojí velmi vysoko v žebříčku stresových situací. Je normální, že se cítíte prázdní, bezmocní, máte strach z budoucnosti, často pláčete, jste plní vzteku a zášti.

Je důležité nenechat se emocemi úplně převálcovat. Pokud vám dělá potíže zachovat si alespoň trochu chladnou hlavu, hledejte pomoc a radu nezávislé osoby. Může to být kamarád-ka, kolega, příbuzní, profesionální psycholog. Pomůžou vám dostat se z pocitů méněcennosti, ukáží vám, že existuje i svět mimo tento svazek, nabídnou vám jiný názor a pohled na věc. Mnohdy úplně stačí, že vás poslouchají a kývají hlavou.

Nepokoušejte se současně rozvádět a například hubnout nebo měnit zaměstnání, to by nepřečkal ani Superman.

Naopak cíleně se snažte relaxovat, meditovat, případně se modlit, pokud jste věřící. Ve volném čase se zabývejte činnostmi, které vás uvolňují a dávají vám energii. Budete ji potřebovat.

Seznamte se se svými právy

Zjistěte si svá zákonná práva a povinnosti a jak jich dosáhnout. Pouhá znalost svých práv vás uklidní, budete odolnější vůči bezdůvodným výhružkám a nárokům. Získáte také pocit větší kontroly nad situací.

Najděte si advokáta, se kterým si i lidsky rozumíte. Samozřejmě mu musíte důvěřovat, nebojte se zeptat na jeho praxi, způsoby řešení a výsledky. Ideální advokát dovede  sporným bodům obrousit hrany a situaci zbytečně nevyhrocuje. Což je spíše lidská kvalita než otázka titulu.

O věcech jednejte věcně

Často se při dělení majetku stává, že se oba partneři jaksi preventivně cítí okradeni. Máme dva poškozené a žádného zloděje.  Lze se tomu vyhnout jedině tak, že nebudete lpět na věcech, které nutně nepotřebujete. Snažte se získat zejména věci, které potřebujete k výdělečné činnosti a své osobní věci. Mnohdy je lepší sporné položky prodat a použít na vyrovnání podílů.

Nezapomeňte, že společné věci vám budou připomínat zaniklý vztah. Což není žádná výhra, když chcete začít znova.

Na druhou stranu někdy se jeden z partnerů snaží „vykoupit z viny“ tím, že všechno přenechá tomu druhému. Nedělejte to. Podvědomě budete partnera ještě roky obviňovat, že vás obral. Těžko s ním pak v budoucnu budete mít nějaký aspoň trochu normální vztah. Zásadně také zhoršujete své vyhlídky do budoucnosti. Bez jakéhokoliv majetku se znovu začíná skutečně obtížně. Dovolte si klidně být sobečtí a myslet především na sebe.

Sepište si ideální podobu majetkového vyrovnání. Shromážděte dokumenty, fakta a čísla, která podporují nalezené řešení. Budou vás zajímat smlouvy, výpisy z účtů, výplatní pásky, listy vlastnictví z katastru nemovitostí, u hodnotnějšího majetku i faktury.

Už ve fázi návrhu konzultujte svou představu s finančním poradcem. Dokáže korigovat vaše představy dle aktuální nabídky na trhu a vašich možností, navrhne vám časovou posloupnost kroků a zajistí věci, na které byste sami pravděpodobně zapomněli. Například zrušit vinkulace pojistek na (bývalého) manžela (manželku). Dobrý finanční poradce vám dokáže ušetřit sankce a poplatky ze zbytečného rušení a předělávání smluv.

Není jedno, co uděláte v majetkovém vypořádání jako první krok a co jako druhý. Když uděláte chybu, můžete si zablokovat nebo aspoň pořádně zkomplikovat kroky další.

Sestavte si finanční historii vašeho manželství. Co jste kdy koupili, za co, kde se ty peníze vzaly? Kolik jste vydělávali a jaké kdo měl dluhy?

Zdokumentovaná fakta vám pomohou udržet diskuzi na věcné úrovni, která nezraňuje city.

Jak budete fungovat dál jako rodiče?

Pokud máte děti, budete se pravděpodobně stýkat i po rozvodu. Jak často, jakou máte představu o průběhu, délce trvání a podmínkách návštěv? Jak si rozdělíte své rodičovské povinnosti?

Pokud se nejste schopní dohodnout, odsouhlaste si alespoň, že budete plně respektovat rozhodnutí opatrovnického soudu. Tento klade nade vše zájem dítěte, takže budete mít jistotu, že jste pro dítě udělali vše, co bylo ve vašich silách.

Snažte se do svých sporů nezatahovat děti. Nestavte je před volbu buď tatínek nebo maminka (nejlépe ještě s dovětkem „jestli mě miluješ“). Značně zde mohou pomoci prarodiče či jiní příbuzní, kteří dítě přenesou přes nejhorší období.

Pedagogové by měli vědět, čím dítě prochází. Při vší péči a snaze se může stát, že se dítě načas prospěchově i zdravotně zhorší. Nebojte se vyhledat pomoc dětského psychologa, který dítěti pomůže zvládnout pocity viny a selhání.

Dělení přátel?

Často jsou společní přátelé po rozvodu tlačeni k rozhodnutí, ke komu se přidají. Nejlépe se se ztrátou „přátel“ vyrovnáte, když si uvědomíte, že byli zkrátka součástí vašeho manželství a je dobře, že odešli. Jenom by vám připomínali věci dávno minulé.

Netlačte své přátele do volby buď-anebo. Když nebudete pomlouvat svého ex- , vaši přátelé také nebudou cítit potřebu se k němu nějak přehnaně vyjadřovat. Při troše štěstí se vaše přátelství přenese i přes rozvod.

Myslete v první řadě na sebe

Vyhněte se obviňování sebe sama. Stalo se. Nezbývá než se zvednout a jít dál. Pracujte na svém sebevědomí, odpusťte v první řadě sobě a pak svému ex. Na lásku, ale i na rozvod musí být dva a oba jsou vinni stejnou měrou. Naučte se existovat sama o sobě, jako člověk hodný lásky a pozornosti. Ta síla je uvnitř vás a jen vy ji můžete najít a kultivovat.

Všechno chce čas. Hodně pomáhá rutina, ponoření se do každodenního, nejobyčejnějšího života. Zázračně hojí rány na duši. Poznenáhlu najdete svůj nový život a nové důvody, proč se radovat.

Začněte znova

Oddělte se od svého bývalého vztahu a objevte znova sebe sama. V této chvíli si musíte prosadit pravidla setkávání se svým bývalým partnerem. Pokud to neuděláte, bude mít schopnost a možnost vás kdykoliv „vykolejit“ z pracně nabyté rovnováhy.

Pokud se musíte čas od času vidět (například kvůli dětem), jednejte stejně profesionálně jako s klientem v rámci svých pracovních povinností. Vaše „práce“ v tomto případě je pohoda dětí. Snažte se ji odvést v maximální kvalitě.

Pokud se každé vaše setkání promění v bitvu, oznamte, že hodláte v jednání pokračovat, až se všichni uklidní. Jakmile na vás začne křičet, odejděte.

Nikdy nepoužívejte děti jako „přenašeče informací“ (Vyřiď tatínkovi….). Raději pošlete SMS nebo e-mail. Používejte neosobní tón a udržujte velmi věcnou, krátkou a přehlednou strukturu zpráv.

Nežádejte svého bývalého partnera o rady, pomoc nebo cokoliv jiného, pokud máte nějakou možnost volby. Najděte si nové pomocníky z řad kamarádů nebo placených profesionálů.

Když potřebujete více peněz pro děti, vypracujte písemný návrh s odůvodněním. Nesnižujte se k pláči, vydírání, manipulaci či doprošování.

Nejlepším lékem na vše je čas, uvidíte sami po nějaké době, že to, co se zdálo na začátku jako nemožné překonat, je najednou za vámi a možná jste ani nepostřehli moment, kdy se z problému stala vyřešená záležitost.