Jak najít práci po mateřské

Určitě víte, že většina firem nijak neprahne po zaměstnanci, který má malé děti. Důvody jsou nasnadě: paragraf na ošetřování dítěte a z toho plynoucí neplánované, časté a dlouhé nepřítomnosti v práci, mizivá časová i místní flexibilita zaměstnaných matek. Všude o tom najdete spousty údajů a spousty planých řečí, co by kdo měl udělat. Pod dojmem těchto černých zpráv pak maminky chodí na konkurzy jako předem poražené, jako póvl, který musí vzít, co na ně zbude.

Vadí mi tak jednostranný pohled na věc. Já sama považuji mateřskou za nesmírně obohacující období, ve kterém jsem získala zkušenosti a znalosti k nezaplacení. Určitě o nich ví i zaměstnavatelé, jenom se o tom jaksi nemluví. Nedávno jsem se setkala s majitelem jedné reklamní agentury a ten mi vyjmenoval hned několik předností, které zaměstnané matky mají. Napadá vás aspoň jedna? Napočítala jsem jich nakonec rovných pět. Nezapomeňte na ně, až budete hledat práci.

 

 

1. Výkonnost

Matky jsou zvyklé dělat několik věcí najednou a nepovažují to za nic zvláštního. Ženy obecně dokážou rozdělit pozornost mezi několik souběžných úkolů. Považujeme za normální s někým telefonovat, u toho oblékat dceru a vařit. Zkuste kteréhokoliv muže poprosit, aby s vámi mluvil a přitom si zavazoval tkaničky. Zatím žádný u mě tímto triviálním testem neprošel.
Podle toho samozřejmě vypadá pracovní výkonnost. Stejnou práci matky dokáží vykonat rychleji než bezdětní muži.

2. Věrnost firmě

Maminky prokazují obdivuhodnou loajalitu k zaměstnavateli. Jakmile najdou místo nepřeběhnou ke konkurenci jen proto, že jim mává před nosem o dva tisíce vyšší výplatou. Mnohem více kladou důraz na stabilitu a jistotu.

3. Odolnost vůči stresu

Upozornila mě na to kamarádka, která po mateřské pracuje ve open-space kanceláři. Někteří nově příchozí mají potíž s věčným šumem a vyrušováním ostatními kolegy. Maminky hluk vůbec neřeší, protože je to většinou jen slabý odvar toho, jak vás dokáže totálně rušit průměrné batole.

4. Obrovská flexibilita, pokud vyjdete vstříc

Ano, většina žen potřebuje ráno zavést děti do školky a odpoledne je vyzvednout. Na druhou stranu pro ně obvykle není problém pracovat na úkolu doma nebo přijít do kanceláře navečer či o víkendu. Dovedou si lépe organizovat čas, když k tomu dostanou příležitost.

5. Relativně levná pracovní síla

Obecně ženy dostávají nižší plat než muži. Dovedete si představit, kolik by zaměstnavatel musel zaplatit mladému, perspektivnímu chlapovi za stejnou práci? A kolik chcete vy? V konečném součtu zaměstnavatel získá velmi kvalifikovanou sílu za mizivý peníz.

Dva optimistické příběh na závěr

Kamarádka po mateřské se byla přihlásit na úřad práce. Tam ji vyměřili podporu z rodičovského příspěvku, tj. cca 3500 Kč. Kamarádka se dvěma vysokými školami šla do kolen. Hned cestou si koupila inzertní noviny a zaškrtala vše, co aspoň trochu přicházelo v úvahu (celkem dva inzeráty). Vyšel jí z toho jeden pohovor.
Kamarádka, když má nervy, tak moc nespí. Ráno byla dost unavená, vypravila děti a šla.
Nikdo se jí moc na nic neptal, ukázali jí provoz a nakonec ji personalistka šla představit potenciálnímu vedoucímu. Zastihli ho zrovna ve chvíli, kdy silně nevybíravými slovy sjížděl jednoho dělníka. Otočil se ke kamarádce se slovy: „Doufám,že vám to nevadí. To víte, chlapský kolektiv, tady se na slovo moc nehledí.“ Kamarádka jak v Jiříkově vidění opáčila: „To je dobrý, můj bývalý vedoucí byl taky choler.“ Druhý den byla přijatá na místo asistentky výroby.

Známá přes půl roku hledala práci. Skoro všude musela procházet potupnými, dlouhými, večerpávajícími, několikakolovými konkurzy. Ve třetím kole asi padesátého výběrového řízení prostě ztratila nervy. Personalistka se jí zeptala: „Proč chcete dělat zrovna tuto práci?“ (Šlo o místo sekretářky.) Známá odsekla: „Protože se chci vozit na kolečkové židli.“ Dnes tam pracuje jako sekretářka.

Evidentně zazářit u pohovoru se dá různě.

Jak hledáte nebo jste hledali práci s malými dětmi?